Πρόγραμμα συνεδρίου.

Service Name

 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ. EUROMED2015

Κατεβάστε το πρόγραμμα του συνεδρίου

Euromed2015 conference program

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ  ΣΥΝΕΔΡΙΟ
ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 2015
Πολιτισμός, Παιδεία, Έρευνα, Καινοτομία, Ψηφιακές Τεχνολογίες, Τουρισμός.

Βόλος, 24-26 Σεπτεμβρίου, 2015

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Παραλιακό Συγκρότημα "Παπαστράτου"

 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΙΩΝ  ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ
http://euromed2015.eu

 

 
Πέμπτη 24-9-2015
10.00 -11.00  ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Θεματικό πεδίο : «Πολιτιστική κληρονομιά και ψηφιοποίηση»
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Ι. ΚΟΡΔΑΤΟΣ»  ισόγειο.
11.00 – 14.00 :
   Προεδρείο Ηλ. Νομπιλάκης, Σκριάπας Κωνσταντίνος
  1. «Η Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά μια από τις μεγαλύτερες προκλήσεις για τον Ελληνισμό και την Ευρώπη»
    Καταχώρηση # 147
    Μαρίνος Ιωαννίδης
  2. «Οι Ψηφιακές Τεχνολογίες στην Υπηρεσία της Πολιτιστικής Κληρονομιάς:
    Η περίπτωση των Βυζαντινών Εκκλησιών του Τροόδους»
    Καταχώρηση # 135
    Α. Γεωργόπουλος
  3. «Ανάπτυξη ψηφιακής Βιβλιοθήκης Αψίδα: διάθεση πολιτιστικών δεδομένων στην Europeana μέσω του Ευρωπαϊκού προγράμματος Locloud»
    Καταχώρηση # 107
    Πέτρος Αρτέμη, Μάριος Ζέρβας, Αλεξία Ντίνη Κουνούδη, Μαρίνος Ιωαννίδης, Ειρήνη Θεοφάνους, Νικόλ Κοραή, Τώνια Μαντοβάνη, Γεωργία Αθανασίου, Στέφανη Γιάννη, Μαριάννα Διογένους, Κάτια Παπαδοπούλου.
  4. «Καινοτόμες εφαρμογές 3-Δ Εκπαιδευτικών παιχνιδιών για την εκμάθηση μορφών άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς»
    Καταχώρηση # 106
    Νίκος Γραμμαλίδης, Κοσμάς Δημητρόπουλος
  5. «Η πρόοδος της Μουσικολογίας της Ψαλτικής Τέχνης και οι σύγχρονες   ανάγκες ψηφιοποίησης του Εκκλησιαστικού Μουσικού Πολιτισμού (και εμβόλιμα : Η συμβολή της Ακαδημίας Θεολογικών Σπουδών Βόλου στην Ψηφιοποίηση του Ελληνικού Πολιτισμού)»
    Καταχώρηση # 109
    Κωνσταντίνος Καραγκούνης
  6. «Ο Λαϊκός Πολιτισμός και οι εμπλουτισμένες ψηφιακές διδασκαλίες: σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάρια με τη χρήση Τ.Π.Ε.»
    Καταχώρηση # 117
    Αλέξανδρος Καπανιάρης, Μαρία Γκασούκα
  7. «Πληθοπορισμός στις Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες»
    Καταχώρηση # 115
    Αβραμίδου Ραλλού 
  8. «Εφαρμογή της φωτοερμηνείας και τηλεπισκόπησης για τον εντοπισμό αρχαιολογικών καταλοίπων στο πλάτωμα του Βόρειου βραχίονα του όρμου της Βοϊδοκοιλιάς στο Νομό Μεσσηνίας της Πελοποννήσου, στην Ελλάδα
    Καταχώρηση # 118
    Αθηνά Χρόνη
  9. «Οι Τεχνολογικές εξελίξεις ως εργαλείο για τη βελτίωση της εμπειρίας του επισκέπτη σε χώρους πολιτιστικής κληρονομιάς.»
    Καταχώρηση # 120
    Αργυρή Πλάτσα
  10. «Ιστορικές σπουδές και πρακτικές στην ψηφιακή χρήση πολιτισμικού υλικού»
    Καταχώρηση # 133
    Ιφιγένεια Βαμβακίδου, Ανδρομάχη Σολάκη, Αστέριος Κουκούδης
  11. «Πρόταση καταγραφής, μελέτης, ψηφιοποίησης και ανάδειξης  της εκκλησιαστικής αργυροχρυσοχοΐας της Θεσσαλίας»
    Καταχώρηση # 143

    Σταυρούλα Σδρόλια, Μαρία Νάνου, Ιωάννης Δ. Βαραλής

15.00 – 15.30 :   Παρουσίαση των posters 1-8
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Ι. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» Ισόγειο.
  1. «Εικονικός Κόσμος Ιονίων Νήσων: Ανάδειξη Πολιτιστικής Κληρονομιάς σε Εικονικούς Κόσμους Ευρείας Έκτασης»
    Καταχώρηση # 108
    Βασίλειος Κομιανός, Ελένη Καββαδία, Κωνσταντίνος Οικονόμου
  2. «Ένα serious game στη Στοά του Αττάλου: Μαθαίνοντας βασικές αρχές της προστασίας της Πολιτιστικής Κληρονομιάς»
    Καταχώρηση # 110
    Χρήστος Κουτσαφτής, Ανδρέας Γεωργόπουλος
  3. «Χαρτογράφηση των αρχαιολογικών χώρων της Π.Ε. Λάρισας (Προϊστορική έως Ρωμαϊκή Περίοδος)»
    Καταχώρηση # 112
    Νικολέτα Παπαναστασούλη
  4. «Η Πολιτισμική Κληρονομιά στα Μέσα Κοινωνικής δικτύωσης: Ψηφιακή Διαχείριση και Συμμετοχική Κουλτούρα σε έναν Ιστότοπο Αστικής Μνήμης»
    Καταχώρηση # 113
    Βασιλική Παπαγεωργίου
  5. «e-Βυζαντινό & Χριστιανικό μουσείο» Το Βυζαντινό & Χριστιανικό μουσείο γίνεται εικονικό!»
    Καταχώρηση # 126
    Ευγενία Σταματοπούλου, Πάνος Βοσνίδης, Νικόλαος Κωνστάντιος, Σοφία Γερογιώργη, Ευφροσύνη Μεραμβελιωτάκη, Αντώνης Μπεκιάρης, Πατρίτσια-Τερψιχώρη Σκώττη, Γιάννης Σταυρινός, Αντώνης Τσάκαλος
  6. Ψηφιοποίηση των Δημοτικών Συλλογών Έργων Τέχνης του Δήμου Βόλου Δημοτική Συλλογή Μουσείο Αλ.Κ.Δάμτσα Μνημειακά και Υπαίθρια Εικαστικά Έργα
    Καταχώρηση # 144
    Ευαγγελία Κατούνια, Δραντάκη Χρύσα
  7. «Δήμος Φαρσάλων. Η γενέθλια γη του Ομηρικού Αχιλλέα»
    Καταχώρηση # 145
    Βασιλική Νούλα, Καραχάλιος Άρης
  8. «Η ψυχή αθώρητη Περνοδιαβαίνει τις ατραπούς της ιστορίας. Κι η ανθρώπινη ύπαρξη ‘το πάλαι’, ανάβει προσάναμμα, στο βασίλειο των Αθανάτων Προγόνων μας.
    Καταχώρηση # 146
    Θέοδωρος Καναβάρης
 
 Πέμπτη 24-9-2015
1η Παράλληλη Συνεδρία  : «Νέες Τεχνολογίες στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες»
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Ι. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» Ισόγειο.
15.30 – 18.30 :
    Προεδρείο: Θ. Γκανέτσος & Ν. Λάσκαρης
 
  1. «Αναζητώντας το δημιουργό των "Τοπίων του Vukovar"»
    Καταχώρηση # 83
    Θεόδωρος Γκανέτσος, Igor Lukacevits, Θωμάς Κατσαρός
  2. «Η τρισδιάστατη αποτύπωση μνημείου με σαρωτή laser. Εφαρμογή στο Βυζαντινό Ναό των Αγίων Αποστόλων Θεσσαλονίκης»
    Καταχώρηση # 68
    Γεώργιος Κατσούλης, Παναγιώτης Τομακίδης, Κωνσταντίνος Τομακίδης
  3. «Παρουσιάζοντας μια Αρχαιολογική εργασία: η συνεισφορά της κινούμενης εικόνας»
    Καταχώρηση # 86
    Αναστάσιος Τάντσης
  4. «Η Συμβολή της Επιστήμης Υλικών και της Πληροφορικής στην Βελτίωση των Μεθόδων Χρονολόγησης: Η περίπτωση της Χρονολόγησης του Οψιανού»
    Καταχώρηση # 95
    Νικόλαος Λάσκαρης
  5. «Ψηφιοποιώντας "ξεχασμένους" πολιτιστικούς θησαυρούς»
    Καταχώρηση # 102
    Αφροδίτη Καμάρα, Νικόλαος Ζαχαριάς, Χρήστος Καρύδης, Ελένη Κουλουμπή, Γιάννης Λαδάς
  6. «Οι Νέες Τεχνολογίες στο Μουσείο Ελληνικής Λαϊκής Τέχνης»
    Καταχώρηση # 114
    Έλενα Μελίδη,Νίκη Δάφνη
  7. «Δήμος Φαρσάλων, η γενέθλια Γη του Ομηρικού Αχιλλέα. Τέσσερα χρόνια προσπαθειών διάσωσης μιας ιστορίας 9.000 ετών»
    Καταχώρηση # 67
    Βασιλική Νούλα, Άρης Καραχάλιος
  8. «Οι ψηφιακές πολιτιστικές συλλογές των Γενικών Αρχείων του Κράτους»
    Καταχώρηση # 139
    Αννίτα Πρασσά
 
Πέμπτη 24-9-2015
2η Παράλληλη Συνεδρία : «Αρχαιολογία και ψηφιοποίηση – Συντήρηση και ανάδειξη πολιτιστικής κληρονομιάς σε ψηφιακό περιβάλλον»
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Δ. ΣΑΡΑΤΣΗΣ» 3ος όροφος.
15.30 – 18.30 :
Προεδρείο: Δ. Μουρελάτος & Ηλ. Νομπιλάκης
 
  1. «Ψηφιοποίηση ανασκαφικών δεδομένων στο Δίον Πιερίας: Εφαρμογές για την αρχαιολογική τεκμηρίωση»
    Καταχώρηση # 92
    Κυριάκος Φραγκούλης , Δημήτριος Μηνασίδης, Ευαγγελία Παυλοπούλου, Δημήτριος Τσιάφης, , Κορίνα Βαστέλη, Αριστοτέλης Μέντζος, Σέμελη Πινγιάτογλου
  2. «H ανάγκη ψηφιοποιημένης καταχώρησης των (παλαιο) ανθρωπολογικών υπολειμμάτων»
    Καταχώρηση # 140
    Νικόλαος Πουλιανός
  3. «Creating tomorrow's technology to capture the relics of the past»
    Καταχώρηση # 134

    Ορέστης Κουράκης, Θέμις Βελένη
  4. «Μνημοσύνη»: ένα σύστημα διαχείρισης ψηφιακών τεκμηρίων συντήρησης και αρχαιολογίας»
    Καταχώρηση # 71
    Σμαραγδή Παπαγιαννοπούλου, Νίκη Ναουμίδου
  5.  «Άυλη πολιτισμική κληρονομιά και Ψηφιακές Τεχνολογίες: Σύγχρονες πρακτικές τεκμηρίωσης, διαχείρισης και προβολής πολιτισμικών δεδομένων»
    Καταχώρηση # 127
    Αικατερίνη Πολυμέρου – Καμηλάκη, Ζωή Μάργαρη
  6. «Αναπτύσσοντας μία ψηφιακή συλλογή ιστορικών κτιρίων ως σχέδιο συντήρησης. Το παράδειγμα : HERitage Management E System (HER.M.e.S.)»
    Καταχώρηση # 88
    Παύλος Χατζηγρηγορίου
  7. «Απτό ή ψηφιοποιημένο έκθεμα; Η συμβολή της ψηφιοποίησης των εκθεμάτων στη συντήρηση και τη βελτίωση της κατάστασης διατήρησης των συλλογών στις μουσειακές εκθέσεις»
    Καταχώρηση # 93
    Κωνσταντίνος Στουπάθης, Αλεξάνδρα Αλεξανδροπούλου
  
Παρασκευή 25-9-2015
θεματικό πεδίο : «Εμπειρίες, νέες προκλήσεις και προοπτικές»
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Ι. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» Ισόγειο.
9.00 – 10.30 :
  Προεδρείο: Π. Τσάρτας & Ν. Βαγιονής
 
  1. «Ψηφιοποίηση Πολιτιστικής Κληρονομιάς και Τουρισμός»
    Καταχώρηση # 138
    Νίκος Βαγιονής, Πηνελόπη Νομπιλάκη
  2. «Σχεδιασμός εφαρμογής άντλησης πληροφοριών από σημεία πολιτιστικής κληρονομιάς»
    Καταχώρηση # 116
    Γεώργιος Ράπτης, Χριστίνα Κατσίνη, Θεόφιλος Χρυσικός
  3. «Ο Πολιτιστικός Τουρισμός ως στρατηγικός μοχλός αειφόρου ανάπτυξης και έξυπνης εξειδίκευσης της Περιφέρειας Κρήτης»
    Καταχώρηση # 74
    Δήμητρα Τζεφεράκου
  4. «Αρχεία Εμπορίου και Επιχειρηματικότητας: Προκλήσεις και προοπτικές ενός εγχειρήματος»
    Καταχώρηση # 79
    Κλειώ Καρανίκα, Κώστας Ελευθερίου, Κωνσταντίνος Λοίζος
1η Παράλληλη Συνεδρία
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Ι. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» Ισόγειο.
11.00 – 13.30:
   Προεδρείο: Ι. Λαλιώτου & Σ. Μουζακιώτου
  1. «Οι ΤΠΕ και η ψηφιοποίηση στην υπηρεσία των Mουσείων Tέχνης»
    Καταχώρηση # 82
    Νίκη Καράγιωργα
  2. «Σχεδιασμός και εξέλιξη του SmArt Project της Θεσσαλονίκης για την προώθηση της τέχνης και του πολιτισμού»
    Καταχώρηση # 81
    Οφηλία Ψωμαδάκη, Γιώργος Καλλίρης, Χαράλαμπος Δημούλας
  3. «Προτάσεις για τη διαχείριση της πολιτιστικής κληρονομιάς : Δίκτυο Μουσείων στην Ηλεία και τρόποι ηλεκτρονικής τεκμηρίωσής του»
    Καταχώρηση # 85
    Αικατερίνη Αλεξοπούλου, Μαρία Βίγλη, Παναγιώτης Ζαφειράκης
  4. « Μια πλατφόρμα για παρουσίαση και διάχυση πληροφοριών πολιτιστικής κληρονομιάς με υποστήριξη για κινητές συσκευές και εμπλουτισμένη με επαυξημένη πραγματικότητα »
    Καταχώρηση # 96
    Κωνσταντίνος Μασσέλος, Κώστας Βασιλάκης, Γεώργιος. Λέπουρας, Χρήστος Τρυφωνόπουλος, Νικόλαος Τσελίκας, Νίκος Πλατής
  5. «Ανοιχτό μοντέλο για την τεκμηρίωση, διάχυση και αξιοποίηση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς ιστορικών αστικών τοπίων»
    Καταχώρηση # 97
    Ελένη Μαΐστρου, Δημήτρης Ψυχογυιός
  6. «Η Συμβολή της Ψηφιοποίησης της Πολιτιστικής Κληρονομιάς στον Τουρισμό και η επίδραση αυτής στο Ευρωπαϊκό & Εγχώριο ΑΕΠ»
    Καταχώρηση # 94
    Κωνσταντίνα Κόκοτου, Ηλίας Νομπιλάκης
  7. «Τα Ψηφιακά Μέσα στην Υπηρεσία της Πολιτιστικής Κληρονομιάς:  περίπτωση των Γλυπτών του Παρθενώνα»
    Καταχώρηση # 87
    Ευρύκλεια Διακουμή, Μάρθα Οστιούνη
  8. «Τρισδιάστατη μοντελοποίηση μνημείων Πολιτιστικής Κληρονομιάς: μία προσέγγιση γεωμετρικής τεκμηρίωσης προσφορότερη των συμβατικών»
    Καταχώρηση # 131
    Ιωαννίδης Χαράλαμπος, Σοφία Σοϊλέ, Φώτης Μπουρεξής
 
2η Παράλληλη Συνεδρία
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Δ. ΣΑΡΑΤΣΗΣ» 3ος  Όροφος.
11.00 – 13.30 :
  Προεδρείο: Μ. Ιωαννίδης
 
  1. «Άϋλη Πολιτιστική Κληρονομιά: Καταγραφή Κυπριακών Παραδοσιακών Χορών και Ηλεκτρονικοί Τρόποι Εκμάθησης τους»
    Καταχώρηση # 100
    Ανδρέας Αριστείδου, Ευστάθιος Σταυράκης,Γιώργος Χρυσάνθου, Μαρίνος Ιωαννίδης
  2. «Σχεδιασμός ψηφιακών εφαρμογών για το Βυζαντινό Μουσείο Αργολίδας»
    Καταχώρηση # 101
    Δημήτρης Αθανασούλης, Κωνσταντίνα Καραμούντζου, Δημήτρης Ψυχογυιός
  3. «Ψηφιακές αναπαραστάσεις της αρχιτεκτονικής του παρελθόντος: πλεονεκτήματα και ζητήματα προς διερεύνηση»
    Καταχώρηση # 103
    Παναγιώτης Δήμας
  4. «Η χρησιμότητα των ψηφιακών μέσων στην εκπαίδευση ενηλίκων σε θέματα πολιτισμού»
    Καταχώρηση # 104
    Δήμητρα Κρίγκα
  5. «Οι νέοι επαγγελματίες του πολιτισμού στην ψηφιακή εποχή: ο ρόλος του διαχειριστή του ψηφιακού πολιτισμικού αποθέματος»
    Καταχώρηση # 105
    Παναγιώτα Πολυμεροπούλου, Αχιλλέας Καμέας, Ασπασία Θεοδοσίου
  6. «Ο ρόλος των ψηφιακών τεχνολογικών δυνατοτήτων στη διαμόρφωση μιας Άμεσης Επένδυσης Πολιτισμού»
    Καταχώρηση # 77
    Νικόλαος Τριβυζαδάκης
  7. Ταξίδι στον ελληνικό πολιτισμό. Ιστορικά μνημεία στον χώρο και στον χρόνο, μεθοδολογία ανάπτυξης ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού για την εκπαίδευση ενηλίκων μεταναστών»
    Καταχώρηση # 111
    Βασίλης Μπόκολας, Σοφία Ιωάννου, Δανάη Ανεζάκη, Ειρήνη Καραγεώργου
  8. «Η θέση των ΤΠΕ στην πολιτισμική πολιτική των τραπεζών»
    Καταχώρηση # 70
    Στεργιανή Τσιαρβούλα
  9. «Αξιοποίηση τράπεζας δεδομένων ανάλυσης ιστορικών κονιαμάτων»
    Καταχώρηση # 73
    Βασιλική Πάχτα, Ιωάννα Παπαγιάννη
  
13.30 – 14.00 :   Παρουσίαση των  posters 9 έως 16
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Ι. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» Ισόγειο.
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ   POSTERS
 
  1. «Διεύρυνση ψηφιακού περιεχομένου και υπηρεσιών ψηφιακών συλλογών: η περίπτωση της «Διογένειας»
    Καταχώρηση # 75
    Πάνος Γεωργίου, Γιάννης Τσάκωνας
  2. «Η εξέλιξη των οδών με ονομασίες αγορών στη Θεσσαλονίκη από τις αρχές του 2ου αιώνα ως σήμερα με τη χρήση GIS»
    Καταχώρηση # 80
    Σοφία Δημουλά, Ιωάννης Δούκας
  3. «Η ψηφιακή χαρτογραφική αναπαράσταση των Παγκόσμιων εκθέσεων (World’s Fairs) στην Ευρώπη
    Καταχώρηση # 130
    Μιχαέλα Καραβιβέρη
  4. «Η χρήση των γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών σε θέσεις της Ηλείας κατά τη Λατινοκρατούμενη και παλιολόγεια εποχή (1205-1430)»
    Καταχώρηση # 132
    Σωτήρης Λαμπρόπουλος, Ασημάκης Κούτσιος, Ιωάννης Σκόνδρας
  5. « Η ψηφιακή απεικόνιση της πρώτης πρωτεύουσας της Ελλάδας Εφαρμογή της Τεχνολογίας 3D Laser Scanning για την Διατήρηση της Πολιτισμικής Κληρονομιάς στην Ιστορική Πόλη του Ναυπλίου »
    Καταχώρηση # 91
    Brittany Mabry, Ευθυμία Μωραΐτου, Θεώνη Χριστοφίλου, Αλέξανδρος Κώστας
  6. «Κεραμική του ΝΤΙΚΙΛΙ-ΤΑΣ: η μετάβαση από τη Νεολιθική Εποχή στην εποχή του χαλκού. Νεότερη Νεολιθική ΙΙ – Πρώιμη εποχή του χαλκού. Τεχνοτροπία και υλικά»
    Καταχώρηση # 141
    Σιμιτσή Όλγα
  7. «Δράσεις για τον Πολιτισμό στην Εκπαίδευση: ανάδειξη και αξιοποίηση στοιχείων μνημειακής αρχιτεκτονικής της Περιφέρειας Ηπείρου στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση»
    Καταχώρηση # 142
    Γεώργιος Ζαχαρής
  8. Ψηφιακή Πλατφόρμα Εμβύθυνσης Immersive Cultural Digital Environments: Knossos iGuide
    Καταχώρηση # 148
    Στέλιος Θωμόπουλος, Αλεξάνδρα Παπαγιάννη, Παναγιώτης Τσιμπιρίδης, Γιώργος Φαραζής, Χριστίνα Θωμοπούλου, Χρήστος Μαρόγλου, Ινώ Θεοδώρου, Αλεξάνδρα Παπαγιάννη, Μαρία Μπέσσα

 
Σάββατο  26-9-2015
θεματικό πεδίο : «Εμπειρίες, νέες προκλήσεις και προοπτικές»
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Ι. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» Ισόγειο.
9.00 – 10.30:
Προεδρείο: Δ. Τσελές  & Ι. Βαραλής
  1. «Τα ηλεκτρονικά παιχνίδια ως ερμηνευτικά εργαλεία κατασκευής ψηφιακών πολιτιστικών περιβαλλόντων»
    Καταχώρηση # 90
    Σπύρος Παπαδόπουλος, Γιώργος Λουκάκης, Αβροκώμη Ζαβιτσάνου
  2. «Διαχείριση ψηφιακού λαογραφικού αποθέματος και δημιουργία διαδικτυακών εφαρμογών : δύο δεκαετίες εργασιών ψηφιοποίησης στο Κέντρο Έρευνας της Ελληνικής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών»
    Καταχώρηση # 128
    Αικατερίνη Πολυμέρου-Καμηλάκη, Ευάγγελος Καραμανές
  3. «Αξιοποίηση και διαχείριση της Πολιτιστικής και Θρησκευτικής Κληρονομιάς»
    Καταχώρηση # 129

    Rateb Alkhleef
  4. «No photos please! Ψηφιοποίηση της πολιτιστικής κληρονομιάς: δημόσιος τομέας υπό διωγμό;»
    Καταχώρηση # 119
    Θεόδωρος Χίου
  5. «Ψηφιοποιήσεις και Ορφανά Έργα-Ζητήματα πνευματικής ιδιοκτησίας»
    Καταχώρηση # 123
    Μαρία Σινανίδου
 
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Ι. ΚΟΡΔΑΤΟΣ» Ισόγειο.
11.00 – 13.30 :
Προεδρείο: Α. Νακάσης & Α. Γεωργόπουλος
 
  1. «Ψηφιακή Απεικόνιση Μνημείων Πολιτιστικής Κληρονομιάς μέσω Χρήσης UAV: Εφαρμογή Μελέτης Περίπτωσης»
    Καταχώρηση # 72
    Βασίλειος Σπανός, Ιωάννης Φαρασλής, Δημήτριος Γούσιος
  2. «Εφαρμογές της χρήσης ηλεκτρονικών σωμάτων κειμένων στην έρευνα της Ελληνικής και στη διδασκαλία της»
    Καταχώρηση # 121
    Αγγελική Σακελλαρίου
  3. «Διαδικτυακή πολυμεσική διδακτική εφαρμογή για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο γνωστικό πεδίο της Ιστορίας της Τέχνης»
    Καταχώρηση # 122
    Στέλλα Μουζακιώτου
  4. «Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης Mytheum: Ο πολιτισμός στο πλαίσιο του user-generated content»
    Καταχώρηση # 125
    Βασίλειος Ντατσιούδης, Ουρανία Ανδρουτσοπούλου, Αναστασία Δημοπούλου, Δήμητρα Μεθενίτου, Ελεάνα Μαργαρίτη, Ευθυμία Θεοχάρη
  5. «Ψηφιακές εφαρμογές διαχείρισης πολιτιστικού περιεχομένου στα αναστηλωτικά έργα της Ακρόπολης»
    Καταχώρηση # 136
    Βασιλική Ελευθερίου, Ευγενία Λεμπιδάκη
  6. «Οι χρωστικές της Βυζαντινής Αγιογραφίας όπως τις περιγράφει ο Διονύσιος από τον Φουρνά και τα προβλήματα ταύτισης τους»
    Καταχώρηση # 137
    Θωμάς Κατσαρός
  7. «Μία αξιολόγηση της Εκπαιδευτικής, Πολιτιστικής και Ακαδημαϊκής αξιοποίησης τρισδιάστατων ψηφιακών αναπαραστάσεων Αρχαίων Ελληνικών επίπλων, από σωζόμενα Αρχαιολογικά θέματα και έργα τέχνης»
    Καταχώρηση # 98
    Δημήτρης Τσίποτας, Βασιλική Σπαθοπούλου
 
 
 
 
 
 
14.00 – 14.30 : Ανακοίνωση αποτελεσμάτων Συνεδρίου – βραβεύσεις  των τριών καλύτερων εργασιών -Συμπεράσματα, Σύσταση Ομάδων Έργου -Κλείσιμο Συνεδρίου
Μ. Ιωαννίδης, Ηλ. Νομπιλάκης, Κ. Σκριάπας ,Θ. Γκανέτσος, Ι.Βαραλής


 
POSTERS
  1. «Διεύρυνση ψηφιακού περιεχομένου και υπηρεσιών ψηφιακών συλλογών: η περίπτωση της «Διογένειας»
    Καταχώρηση # 75
    Πάνος Γεωργίου, Γιάννης Τσάκωνας
  2. «Η εξέλιξη των οδών με ονομασίες αγορών στη Θεσσαλονίκη από τις αρχές του 20ου Αιώνα ως σήμερα, με τη χρήση GIS»
    Καταχώρηση # 80
    Σοφία Δημουλά, Ιωάννης Δούκας
  3. « Η ψηφιακή απεικόνιση της πρώτης πρωτεύουσας της Ελλάδας Εφαρμογή της Τεχνολογίας 3D Laser Scanning για την Διατήρηση της Πολιτισμικής Κληρονομιάς στην Ιστορική Πόλη του Ναυπλίου»
    Καταχώρηση # 91
    Brittany Mabry,  Ευθυμία Μωραΐτου, Θεώνη Χριστοφίλου, Αλέξανδρος Κώστας
  4.  «Εικονικός Κόσμος Ιονίων Νήσων: Ανάδειξη Πολιτιστικής Κληρονομιάς σε Εικονικούς Κόσμους Ευρείας Έκτασης»
    Καταχώρηση # 108
    Βασίλειος Κομιανός, Ελένη Καββαδία, Κωνσταντίνος Οικονόμου
  5. «Ένα serious game στη Στοά του Αττάλου: Μαθαίνοντας βασικές αρχές της προστασίας της Πολιτιστικής Κληρονομιάς»
    Καταχώρηση # 110
    Χρήστος Κουτσαφτής, Ανδρέας Γεωργόπουλος
  6. «Χαρτογράφηση των αρχαιολογικών χώρων της Π.Ε. Λάρισας (Προϊστορική έως Ρωμαϊκή Περίοδος)»
    Καταχώρηση # 112
    Νικολέτα Παπαναστασούλη
  7. «Η Πολιτισμική Κληρονομιά στα Mέσα Κοινωνικής δικτύωσης: Ψηφιακή Διαχείριση και Συμμετοχική Κουλτούρα σε έναν Ιστότοπο Αστικής Μνήμης»
    Καταχώρηση # 113
    Βασιλική Παπαγεωργίου
  8. «e-Βυζαντινό & Χριστιανικό μουσείο» Το Βυζαντινό & Χριστιανικό μουσείο γίνεται εικονικό!»
    Καταχώρηση # 126
    Ευγενία Σταματοπούλου, Πάνος Βοσνίδης, Νικόλαος Κωνστάντιος, Σοφία Γερογιώργη, Ευφροσύνη Μεραμβελιωτάκη, Αντώνης Μπεκιάρης, Πατρίτσια-Τερψιχώρη Σκώττη, Γιάννης Σταυρινός, Αντώνης Τσάκαλος
  9. «Η ψηφιακή χαρτογραφική αναπαράσταση των Παγκόσμιων εκθέσεων (World’s Fairs) στην Ευρώπη»
    Καταχώρηση # 130
    Μιχαέλα Καραβιβέρη
  10. «Η χρήση των γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών σε θέσεις της Ηλείας κατά τη Λατινοκρατούμενη και παλιολόγεια εποχή (1205-1430)»
    Καταχώρηση # 132
    Σωτήρης Λαμπρόπουλος, Ασημάκης Κούτσιος, Ιωάννης Σκόνδρας
  11.  «Κεραμική του ΝΤΙΚΙΛΙ-ΤΑΣ: η μετάβαση από τη Νεολιθική Εποχή στην εποχή του χαλκού. Νεότερη Νεολιθική ΙΙ – Πρώιμη εποχή του χαλκού. Τεχνοτροπία και υλικά»
    Καταχώρηση # 141
    Σιμιτσή Όλγα
  12. «Δράσεις για τον Πολιτισμό στην Εκπαίδευση: ανάδειξη και αξιοποίηση στοιχείων μνημειακής αρχιτεκτονικής της Περιφέρειας Ηπείρου στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση»
    Καταχώρηση # 142
    Γεώργιος Ζαχαρής
  13. Ψηφιοποίηση των Δημοτικών Συλλογών Έργων Τέχνης του Δήμου Βόλου Δημοτική Συλλογή Μουσείο Αλ.Κ.Δάμτσα Μνημειακά και Υπαίθρια Εικαστικά Έργα
    Καταχώρηση # 144
    Ευαγγελία Κατούνια, Δραντάκη Χρύσα
  14. «Δήμος Φαρσάλων. Η γενέθλια γη του Ομηρικού Αχιλλέα»
    Καταχώρηση # 145
    Βασιλική Νούλα, Καραχάλιος Άρης
  15. Ψηφιακή Πλατφόρμα Εμβύθυνσης Immersive Cultural Digital Environments: Knossos iGuide
    Καταχώρηση # 148
    Στέλιος Θωμόπουλος, Αλεξάνδρα Παπαγιάννη, Παναγιώτης Τσιμπιρίδης, Γιώργος Φαραζής, Χριστίνα Θωμοπούλου, Χρήστος Μαρόγλου, Ινώ Θεοδώρου, Αλεξάνδρα Παπαγιάννη, Μαρία Μπέσσα
  16. «Η ψυχή αθώρητη Περνοδιαβαίνει τις ατραπούς της ιστορίας. Κι η ανθρώπινη ύπαρξη ‘το πάλαι’, ανάβει προσάναμμα, στο βασίλειο των Αθανάτων Προγόνων μας.
    Καταχώρηση # 146
    Θέοδωρος Καναβάρης